Redekasser

Redekasser og fuglekasser til fugle – find høj kvalitets træ- og birketræ kasser til vilde fugle. Perfekt til din have og fuglestation!

89 varer

Filtre
Sorter efter
  1. Redekasse El Paso 34 mm
    199,90 kr.
  2. Redekasse Birke 32 mm
    119,90 kr.
  3. Redekasse Stockholm halvåben
    119,90 kr.
  4. Redekasse til spætte, Malmø
    349,90 kr.
  5. Redeskjul Machico 32 mm
    99,90 kr.
  6. Afdækningsplade Ø 32 mm
    24,90 kr.
  7. Byggesæt til mejser 32 mm
    149,90 kr.
  8. Redekasse Montana 32 mm
    118,93 kr. 169,90 kr.
  9. Redekasse Alamo 32 mm
    159,90 kr.
  10. Redekasse gærdesmutte Uppsala
    119,90 kr.
  11. Fiesta Redematerialholder - Orange
    26,97 kr. 89,90 kr.
  12. Gråspurvekasse
    419,90 kr.
  13. Redekasse til natugle
    1.099,90 kr.
  14. Redekasse Stockholm 32 mm
    119,90 kr.
  15. Redekasse til tårnfalk
    1.199,90 kr.
  16. Redeskjul
    59,90 kr.
  17. Redefyldholder Vierno
    99,90 kr.
  18. Kamera til fuglekasser og redekasse
    2.499,90 kr.
  19. Vivara Rengøringsmiddel
    64,90 kr.
  20. Redeskjul Funchal 32 mm
    99,90 kr.
  21. Afdækningsplade Ø 28 mm
    24,90 kr.
  22. Aluminium søm - 3 stk
    29,90 kr.
  23. Redefyldholder Æble
    54,90 kr.
  24. Redekasse Stockholm 28 mm
    119,90 kr.
  25. Redekasse Denton 32 mm
    249,90 kr.
  26. Redekasse Malaga WoodStone® 32 mm
    349,90 kr.
  27. Redekasse WoodStone® Sevilla oval - Grøn
    329,90 kr.
  28. Kamera til fuglekasser og redekasse solcelledrevet
    2.299,90 kr.
  29. Redekasse WoodStone® Bilbao oval
    339,90 kr.
  30. Redekasse Mexico halvåben
    199,90 kr.
  31. Skraber til foderbræt
    39,90 kr.
  32. Rede til landsvalen
    139,90 kr.
  33. Redekasse Bonaire 28 mm
    219,90 kr.
  34. Seattle Redekasse beskyttelse rovdyr
    269,90 kr.
  35. Redekasse WoodStone® til gråspurve
    499,90 kr.
  36. Redekasse Birke åben
    109,90 kr.

Vælg den rigtige redekasse

Vi havde først og fremmest øje for fuglenes behov, da vi udviklede redekasserne. Derfor er ikke bare indflyvningshullet, men alle redekassernes dimensioner afpasset efter beboerne. Dertil kommer, at også ornitologer har bidraget med deres erfaringer. Så du kan være helt sikker på, at vores redekasser imødekommer alle fuglenes behov.

Vores redekasser er solidt forarbejdet, har ingen sprækker eller andre svagheder, som det kan trække igennem, og de er alle forsynet med et stabilt ophæng. Mange redekasser er desuden forsynet med en sikring af indflyvningshullet, som ikke kan forceres af rovdyr. Det sikrer reden yderligere. Det beskyttende lag maling – en type maling, som er uskadelig for dyr – forlænger kassernes holdbarhed. En sidste fordel er, at vi under konstruktionen har haft blik for, at redekasserne skulle være nemme at rengøre. Det betyder, at alle redekasser (undtagen birkeblokkekasser) kan åbnes uden brug af værktøj.

En anden vigtig grund til at vælge vores redekasser er FSC-stemplet. FSC-mærkede produkter er alene fremstillet af træ som er certificeret i overensstemmelse med FSC (Forest Stewardship Council®), en international organisation, der arbejder for en ansvarlig og bæredygtig anvendelse af skovene. Af alle disse grunde ser vi hvert eneste år frem til ynglesæsonen med fortrøstning. Og det er vi faktisk ganske stolte af.

Redekasser i træ

Her vil vi gerne slå lidt på tromme for kvaliteten af vores redekasser af træ. Vi havde først og fremmest øje for fuglenes behov, da vi udviklede redekasserne. Derfor er ikke bare indflyvningshullet, men alle redekassernes dimensioner afpasset efter beboerne. Dertil kommer, at også ornitologer har bidraget med deres erfaringer. Så du kan være helt sikker på, at vores redekasser imødekommer alle fuglenes behov.

Redekasser af birkestammer

Birketræets naturlige udstråling er her kombineret med fine detaljer – blandt andet en udfræset kant rundt om indflyvningshullet og fint afpassede kanter. Det sorte tag kan skrues af, så redekassen kan rengøres efter ynglesæsonen. Den udhulede birkestamme med de tidssvarende detaljer passer til skovklædte områder såvel som moderne haver.

Redekasser i Woodstone® træbeton

Når man hører ordet træbeton tænker man ikke ligefrem på komfort, men for havefugle er træbeton et rigtig godt og holdbart materiale der byder på et komfortabelt ynglested. Blandingen af træfibre og beton medfører at temperaturen har mindre udsving end i en almindelig redekasse.

Dette er vigtigt specielt i den tid, hvor fugleungerne opfodres da det øger deres chance for at overleve. På grund af træbetonets isolerende egenskab vil redekassen hurtigere opnå den tilstrækkelige temperatur om foråret til at æggene kan udruges. Det medfører at der er større mulighed for at fuglene yngler en ekstra gang pr. sæson. Træbetonets grove struktur medfører at det er lettere for ungerne at komme ud af reden.

Materialet stabiliserer luftfugtigheden og er åndbart, så der dannes mindre kondens i redekassen. Træbeton er holdbart og meget vejrbestandigt. Redekasserne kan altså holde i årtier. Denne sort redekasse er oftere beboet end de almindelige redekasser. Materialets holdbarhed medfører at fuglene er bedre beskyttet mod rovdyr som egern og større fugle.