FUGLE ELSKER FRØ...
VI ELSKER COOKIES
Vi bruger cookies for at gøre dit besøg på vores website så smidigt som muligt. Fra at huske dine præferencer til at vise dig den rette redekasse.
Nødvendige cookies og privatlivsvenlige analytiske cookies sikrer, at Vivara-webshoppen kan fungere pålideligt, sikkert og hurtigt, og at vi kan måle kvaliteten. Disse cookies er altid slået til. Hvis du vælger Acceptér alle, bruger vi også analytiske cookies, marketingcookies og personaliseringscookies. I den forbindelse behandler vi personoplysninger, såsom IP-adresse/cookie-ID samt klik- og browseradfærd, og vi kan dele disse med udvalgte 10 partnere (se partnerlisten). Du kan til enhver tid ændre dit samtykke i vores cookieerklæring, som du også kan finde via linket nederst på siden under “Cookies”. Mere info: cookieerklæring og privatlivserklæring.
🪻Højsæson-tilbud - spar op til 120 kr!
Indkøbskurv
Hussvaler og digesvaler bygger normalt deres reder af mudder og græs under tagskægget på bygninger. Disse fantastiske fugle trækker fra Afrika til Europa om foråret og begynder hurtigt deres forberedelser til den travle ynglesæson. I juni er ynglesæsonen normalt godt i gang.
Desværre er der mangel på egnede redepladser til hussvaler og digesvaler, da mange gamle bygninger bliver revet ned eller renoveret. Heldigvis kan de godt lide at bruge en særlig åben rede i et lukket rum, som f.eks. en veranda eller et udhus.
Det er en fornøjelse at se hussvaler og digesvaler opfostre deres unger, og ved at installere denne hylde til fugleekskrementer kan du læne dig tilbage og nyde denne magiske periode uden at bekymre dig om, at de bliver beskidte. Placer hylden til fugleekskrementer ca. 60 cm under reden.
Vi tilbyder et udvalg af skræddersyede redekasser til hussvaler og digesvaler.
| Varenummer | 943990120 |
|---|---|
| Mærke | CJ Wildlife |
| Bredde | 180 mm |
| Højde | 292 mm |
| Længde | 504 mm |
| Vægt | 2.16 kg |
| Egnet dyreliv | Fugl |
| Egnet til | Bysvale, Svale |
| Farve | Hvid |
| Materiale | Træ (FSC® 100%) |
| Cookienavn | Type | Expires | Beskrivelse |
|---|