FUGLE ELSKER FRØ...
VI ELSKER COOKIES
Vi bruger cookies for at gøre dit besøg på vores website så smidigt som muligt. Fra at huske dine præferencer til at vise dig den rette redekasse.
Nødvendige cookies og privatlivsvenlige analytiske cookies sikrer, at Vivara-webshoppen kan fungere pålideligt, sikkert og hurtigt, og at vi kan måle kvaliteten. Disse cookies er altid slået til. Hvis du vælger Acceptér alle, bruger vi også analytiske cookies, marketingcookies og personaliseringscookies. I den forbindelse behandler vi personoplysninger, såsom IP-adresse/cookie-ID samt klik- og browseradfærd, og vi kan dele disse med udvalgte 10 partnere (se partnerlisten). Du kan til enhver tid ændre dit samtykke i vores cookieerklæring, som du også kan finde via linket nederst på siden under “Cookies”. Mere info: cookieerklæring og privatlivserklæring.
Indkøbskurv
Denne kasse indeholder 50 mejsekugler af høj kvalitet, alle indeholdende insekter. Mejsekuglerne vejer hver 95 gram og leveres uden net. Med dette foder tilbyder du havens fugle et værdifuldt fedtprodukt og giver dem samtidig et vigtigt tilskud af proteiner i form af insekter.
Fedtet i Vivaras mejsekugler er af høj kvalitet, og derfor forbliver Vivaras mejsekugler også i hård kulde bløde nok til, at de vilde fugle kan æde dem uden problemer. Det høje fedtindhold betyder samtidig, at mejsekuglerne klarer sig fint gennem regn og sne uden at gå i opløsning. Mejsekugler er et populært foderemne blandt mange vilde fugle som mejser, spurve, stære, spætter og rødkælke.
Vores mejsekugler med insekter er lavet af ingredienser af høj kvalitet og fedt i topklasse – præcis hvad havens fugle har brug for som energiboost, især i ynglesæsonen eller på travle flyvedage.
Takket være det bløde, højkvalitets fedt kan kuglerne gå i stykker under transport eller i varmt vejr.
Heldigvis påvirker det ikke kvaliteten – hver eneste krumme er stadig fuld af næring.
Hvis det ser ud til, at du har modtaget flere krummer end forventet, står vores kundeservice klar til at hjælpe dig.
Tip: Form krummerne til en kugle igen og læg den kort i fryseren – så god som ny!
| Varenummer | 102260119 |
|---|---|
| Mærke | CJ Wildlife |
| Bredde | 290 mm |
| Højde | 190 mm |
| Længde | 190 mm |
| Vægt | 4.75 kg |
| Kalorier (pr. 100 g) | 491 |
| Hovedingredienser | Hvede, Sorte solsikkefrø, Majsmel, Calciumkarbonat, Jordnøddemel, Tørrede melorme, Gammarus |
| Analytiske ingredienser | Råprotein 10.3%, Råfedt 25.6%, Råfibre 2.8%, Råaske 2.8% |
| Egnet til | Fugleborde, Eky’okulya ekyetongodde |
| Egnet dyreliv | Fugl |
| Cookienavn | Type | Expires | Beskrivelse |
|---|