Bundstrøelse til pindsvin 500g

leaf
Naturlige materialer: Blanding af hø og halm
leaf
Tryg redeplads: Velegnet til både hun og unger
leaf
Varmende isolering: Giver ekstra beskyttelse under vinterdvale
På lager
truck
3-5 hverdage
Bundstrøelse til pindsvin 500g
  • Køb 2 for 53,91 /stk.
    Spar 10%
    plus
    Køb 2
Fri fragt fra 499 kr
Nem retur i 14 dage
Betal nu eller senere
Fremragende på Trustpilot i 11 lande
35+ år som specialist i haver fulde af liv

Beskrivelse

Denne hø- og halmblanding er specielt udviklet til pindsvin efter råd fra den hollandske pindsvinebeskyttelsesfond! Det er et ideelt bunddække til et pindsvinehabitat. Med dette bunddække er pindsvinet særligt godt beskyttet mod kulde under vinterdvalen.

Høet og halmen er af høj kvalitet. Det er blevet farvetestet, tjekket for skimmel og alle fremmedlegemer er blevet fjernet.

Placer pindsvinehuset et roligt sted i din have. Helst tæt på pindsvinets normale vandringsrute. Dæk gulvet i pindsvinehuset med et godt lag strøelse, op til ca. halvdelen af pindsvinehusets højde. Sørg for, at åbningen forbliver fri, så pindsvinet stadig har adgang til huset. Læg ekstra strøelse til pindsvin ud på et tørt sted uden for pindsvinehuset, så pindsvinet kan forbedre sin egen rede. Til sidst skal kassen være ca. 2/3 fuld. Du skal bruge ca. 2 pakker strøelse til et godt pindsvinehus.

Indhold 500 g.

Specifikationer

Varenummer 190560119
Mærke CJ Wildlife
Vægt 0.5 kg
Egnet dyreliv Pindsvin
Farve Brun
check-circle

er nu lagt i din kurv

chevron-right Gå til kurven Fortsæt med at handle
Indlæser...