FUGLE ELSKER FRØ...
VI ELSKER COOKIES
Vi bruger cookies for at gøre dit besøg på vores website så smidigt som muligt. Fra at huske dine præferencer til at vise dig den rette redekasse.
Nødvendige cookies og privatlivsvenlige analytiske cookies sikrer, at Vivara-webshoppen kan fungere pålideligt, sikkert og hurtigt, og at vi kan måle kvaliteten. Disse cookies er altid slået til. Hvis du vælger Acceptér alle, bruger vi også analytiske cookies, marketingcookies og personaliseringscookies. I den forbindelse behandler vi personoplysninger, såsom IP-adresse/cookie-ID samt klik- og browseradfærd, og vi kan dele disse med udvalgte 10 partnere (se partnerlisten). Du kan til enhver tid ændre dit samtykke i vores cookieerklæring, som du også kan finde via linket nederst på siden under “Cookies”. Mere info: cookieerklæring og privatlivserklæring.
🪻Højsæson-tilbud - spar op til 120 kr!
Indkøbskurv
Foderhuset Mississippi er en anden af de populære modeller i vores sortiment. Derfor har vi nu valgt at fremstille dette foderhus i genbrugsplast, hhv. polyethylen af høj densitet (HDPE) under navnet Cristallo. Det gør denne model til et meget bæredygtigt produkt, idet plastikaffaldet faktisk får et andet liv i stedet for at lande på forbrændingsanstalten. Også foderhuset selv er genanvendeligt.
Dette kvalitetsmateriale kan nærmest ikke skelnes fra træ. Dertil kommer, at foderhuset er velgennemtænkt: Det kan således ikke rådne, det er sikret mod rovdyr, og endelig er det UV-resistent, det vil sige, at det ikke falmer. Det miljøvenlige materiale er robust og vandafvisende, og det giver foderhuset en lang levetid. Derfor kan Vivara roligt ledsage dette produkt med en garanti på intet mindre en fem år. Så du kan bruge foderhuset år ud og år ind og tilmed gøre det på en bæredygtig måde.
Taget klappes ganske enkelt op, når der skal fyldes nyt foder i. Så er det ellers bare om at glæde sig over de mange fugle, der vil indfinde sig for at æde i foderhuset.
| Varenummer | 936540119 |
|---|---|
| Mærke | CJ Wildlife |
| Bredde | 165 mm |
| Højde | 275 mm |
| Længde | 120 mm |
| Vægt | 1.226 kg |
| Egnet dyreliv | Fugl |
| Egnet til | Blåmejse, Musvit, Gråspurv, Skovspurv, Rødhals, Stær, Spætmejse |
| Farve | Grøn, Forskellige/multi |
| Materiale | Plastik |
| Cookienavn | Type | Expires | Beskrivelse |
|---|