🍂 Efterårssalget er her! Spar op til 15 %! ▼
  • 10% rabat* ved køb over 600 kr - brug koden: AUTUMN10
  • 15% rabat* ved køb over 900 kr - brug koden: AUTUMN15

*Undtaget er sparepakker, allerede nedsatte produkter og gavekort.

Hylde til fugleklatter til svalereder og husmårereder

269,90 kr.
3 - 4 hverdage leveringstid

Beskrivelse

Hussvaler og digesvaler bygger normalt deres reder af mudder og græs under tagskægget på bygninger. Disse fantastiske fugle trækker fra Afrika til Europa om foråret og begynder hurtigt deres forberedelser til den travle ynglesæson. I juni er ynglesæsonen normalt godt i gang.

Desværre er der mangel på egnede redepladser til hussvaler og digesvaler, da mange gamle bygninger bliver revet ned eller renoveret. Heldigvis kan de godt lide at bruge en særlig åben rede i et lukket rum, som f.eks. en veranda eller et udhus. 

Det er en fornøjelse at se hussvaler og digesvaler opfostre deres unger, og ved at installere denne hylde til fugleekskrementer kan du læne dig tilbage og nyde denne magiske periode uden at bekymre dig om, at de bliver beskidte. Placer hylden til fugleekskrementer ca. 60 cm under reden. 

Vi tilbyder et udvalg af skræddersyede redekasser til hussvaler og digesvaler.

Detaljer

Varenummer
943990120
Bredde
180 mm
Højde
292 mm
Længde
504 mm
Vægt
2.16 kg
Egnet dyreliv
Fugl
Materiale
Træ
Farve
Hvid
Mærke
C J Wildlife
Egnet til
Bysvale, Svale

Anmeldelser

Kunder købte også

  1. Redekasse til spætte, Malmø
    349,90 kr.
  2. Redekasse til natugle
    1.099,90 kr.
  3. Redekasse til tårnfalk
    1.199,90 kr.
  4. Gråspurvekasse
    419,90 kr.
  5. Redekasse WoodStone® Bilbao oval
    339,90 kr.
  6. Uggleholk Bo för Minervauggla
    2.899,90 kr.