FUGLE ELSKER FRØ...
VI ELSKER COOKIES
Vi bruger cookies for at gøre dit besøg på vores website så smidigt som muligt. Fra at huske dine præferencer til at vise dig den rette redekasse.
Nødvendige cookies og privatlivsvenlige analytiske cookies sikrer, at Vivara-webshoppen kan fungere pålideligt, sikkert og hurtigt, og at vi kan måle kvaliteten. Disse cookies er altid slået til. Hvis du vælger Acceptér alle, bruger vi også analytiske cookies, marketingcookies og personaliseringscookies. I den forbindelse behandler vi personoplysninger, såsom IP-adresse/cookie-ID samt klik- og browseradfærd, og vi kan dele disse med udvalgte 10 partnere (se partnerlisten). Du kan til enhver tid ændre dit samtykke i vores cookieerklæring, som du også kan finde via linket nederst på siden under “Cookies”. Mere info: cookieerklæring og privatlivserklæring.
Indkøbskurv
Træbeton er et rigtig godt og holdbart materiale der byder på et komfortabelt ynglested. Blandingen af træfibre og beton medfører at temperaturen har mindre udsving end i en almindelig redekasse. Dette er vigtigt specielt i den tid, hvor fugleungerne opfodres da det øger deres chance for at overleve. På grund af træbetonets isolerende egenskab vil redekassen hurtigere opnå den tilstrækkelige temperatur om foråret til at æggene kan udruges. Det medfører at der er større mulighed for at fuglene yngler en ekstra gang pr. sæson. Træbetonets grove struktur medfører at det er lettere for ungerne at komme ud af reden.
Opsætning af redekassen: +2 meters højde
Rengøring af redekassen: Åbnes uden brug af værktøj
Egnet til disse fugle:
Ideel til: Musvit, Topmejse
Mulig til: Blåmejse, Sortmejse, Skovspurv, Gråspurv, Spætmejse, Broget Fluesnapper, Rødstjert
| Varenummer | 906930119 |
|---|---|
| Mærke | CJ Wildlife |
| Bredde | 262 mm |
| Højde | 300 mm |
| Længde | 236 mm |
| Vægt | 4.304 kg |
| Egnet dyreliv | Fugl |
| Egnet til | Musvit, Gråspurv, Spætmejse, Broget Fluesnapper |
| Farve | Grøn |
| Materiale | Træ (FSC® 100%), Woodstone |
| Hulformat | 32mm |
| Cookienavn | Type | Expires | Beskrivelse |
|---|