FUGLE ELSKER FRØ...
VI ELSKER COOKIES
Vi bruger cookies for at gøre dit besøg på vores website så smidigt som muligt. Fra at huske dine præferencer til at vise dig den rette redekasse.
Nødvendige cookies og privatlivsvenlige analytiske cookies sikrer, at Vivara-webshoppen kan fungere pålideligt, sikkert og hurtigt, og at vi kan måle kvaliteten. Disse cookies er altid slået til. Hvis du vælger Acceptér alle, bruger vi også analytiske cookies, marketingcookies og personaliseringscookies. I den forbindelse behandler vi personoplysninger, såsom IP-adresse/cookie-ID samt klik- og browseradfærd, og vi kan dele disse med udvalgte 10 partnere (se partnerlisten). Du kan til enhver tid ændre dit samtykke i vores cookieerklæring, som du også kan finde via linket nederst på siden under “Cookies”. Mere info: cookieerklæring og privatlivserklæring.
Indkøbskurv
Denne nye udgave af egernredekassen har en bredere indgang. Indgangen er gjort bredere, så et egern med en unge i munden kan komme ind og ud af kassen. Der er lavet en ekstra kant, så egernet får et bedre greb og støtte, når det er på vej ind i kassen. Den bredere kant gør det også lettere for egernungen at komme ud og ind.
Denne store unikke egernredekasse er lavet af krydsfiner. Kassen hænges op i et træ imellem 3-5 meter over jorden, indgangen må ikke vende mod sydvest. Egernet har ofte flere reder, den har en hovedrede og ofte fem eller seks mindre reservereder, som den bruger til at sove i, skjule sig i eller til at yngle. Husk at strø tørre blade, halm eller hø i kassen.
| Varenummer | 901370119 |
|---|---|
| Mærke | CJ Wildlife |
| Bredde | 406 mm |
| Højde | 462 mm |
| Længde | 405 mm |
| Vægt | 6.527 kg |
| Egnet dyreliv | Egern |
| Farve | Grøn |
| Materiale | Træ (FSC® 100%) |
| Cookienavn | Type | Expires | Beskrivelse |
|---|