FUGLE ELSKER FRØ...
VI ELSKER COOKIES
Vi bruger cookies for at gøre dit besøg på vores website så smidigt som muligt. Fra at huske dine præferencer til at vise dig den rette redekasse.
Nødvendige cookies og privatlivsvenlige analytiske cookies sikrer, at Vivara-webshoppen kan fungere pålideligt, sikkert og hurtigt, og at vi kan måle kvaliteten. Disse cookies er altid slået til. Hvis du vælger Acceptér alle, bruger vi også analytiske cookies, marketingcookies og personaliseringscookies. I den forbindelse behandler vi personoplysninger, såsom IP-adresse/cookie-ID samt klik- og browseradfærd, og vi kan dele disse med udvalgte 10 partnere (se partnerlisten). Du kan til enhver tid ændre dit samtykke i vores cookieerklæring, som du også kan finde via linket nederst på siden under “Cookies”. Mere info: cookieerklæring og privatlivserklæring.
🪻Højsæson-tilbud - spar op til 120 kr!
Indkøbskurv
Bier er livsvigtige for vores fødevareproduktion. De er imidlertid truet af udryddelse, så med bihotellet Cuba kan du tilbyde solitærbier et kærkomment bo. Solitærbier bærer en lille smule pollen med ind i de enkelte huller og lægger så et æg. Dette ritual gentages, indtil insekthotellet er fyldt op, og så forsegler de åbningerne.
Det er altid fascinerende at iagttage, hvordan de enkelte huller fyldes op og – efter klækningen – tømmes igen. Denne pakke indeholder fire insekthoteller på pæle. Den ideelle plads til et insekthotel er en solrig blomstereng. Husk at udskifte insekthotellerne, da bierne kun benytter hullerne til æglægning en enkelt gang i hver sæson.
| Varenummer | 921340119 |
|---|---|
| Mærke | CJ Wildlife |
| Bredde | 206 mm |
| Højde | 792 mm |
| Længde | 165 mm |
| Vægt | 0.969 kg |
| Egnet dyreliv | Insekt, Mariehøne |
| Farve | Brun |
| Materiale | Træ (FSC® 100%) |
| Cookienavn | Type | Expires | Beskrivelse |
|---|