FUGLE ELSKER FRØ...
VI ELSKER COOKIES
Vi bruger cookies for at gøre dit besøg på vores website så smidigt som muligt. Fra at huske dine præferencer til at vise dig den rette redekasse.
Nødvendige cookies og privatlivsvenlige analytiske cookies sikrer, at Vivara-webshoppen kan fungere pålideligt, sikkert og hurtigt, og at vi kan måle kvaliteten. Disse cookies er altid slået til. Hvis du vælger Acceptér alle, bruger vi også analytiske cookies, marketingcookies og personaliseringscookies. I den forbindelse behandler vi personoplysninger, såsom IP-adresse/cookie-ID samt klik- og browseradfærd, og vi kan dele disse med udvalgte 10 partnere (se partnerlisten). Du kan til enhver tid ændre dit samtykke i vores cookieerklæring, som du også kan finde via linket nederst på siden under “Cookies”. Mere info: cookieerklæring og privatlivserklæring.
🪻Højsæson-tilbud - spar op til 120 kr!
Indkøbskurv
Dette attraktivt formede insekthotel er et perfekt tilflugtssted for insekterne. Blandt andet holder solitærbier af at indkvartere sig på et insekthotel. De samler pollen og lagrer det i bambusrørene. Når de har samlet nok, lægger de et æg ved siden af og forsegler så barnekammeret med endnu et lag pollen. Derefter gentager de processen og bygger et nyt kammer. Når larven klækkes, tjener den indsamlede pollen som næring, og efterfølgende baner den lille, nye bi sig vej ud i det fri.
Bier er uundværlige for vores ernæringssikkerhed. De sørger jo trods alt for bestøvning af langt de fleste planter. Så det giver god mening at hjælpe bierne og hænge et insekthotel op. Find en solrig plet i haven - helst i nærheden af mange blomstrende planter. På vores hjemmeside kan du finde et omfattende sortiment af planter, som lokker bierne til.
Med et insekthotel øger du mangfoldigheden af arter i dine omgivelser.
| Varenummer | 921250119 |
|---|---|
| Mærke | CJ Wildlife |
| Bredde | 135 mm |
| Højde | 255 mm |
| Længde | 125 mm |
| Vægt | 0.941 kg |
| Egnet dyreliv | Bi, Insekt, Mariehøne |
| Farve | Brun |
| Materiale | Træ (FSC® 100%) |
| Cookienavn | Type | Expires | Beskrivelse |
|---|